Dessa böcker läser jag i vinter

Jag hade som mål att läsa en bok per månad under 2023. Det har jag nu nått och jag tänkte dela med mig av vilka böcker jag läst och kommer att läsa nu under sista månaden på året. Kanske kan det ge lite inspiration i din egen läsning nu när kvällarna är mörka eller i form av julklappsböcker.

Lycka till med resten av livet – Isabel Boltestern

Det här var en bok som fångade mig direkt i det första kapitlet tack vare Isabels ton och skrivspråk. Det finns många kapitel jag gillat i denna. Här får du två korta smakprov från bokens innehåll, för jag tycker det är så den beskrivs bäst. :)

Att få en inblick i andras liv gör att vi ifrågasätter våra egna val, för det känns som
att vi går miste om något. Det är väldigt fint i teorin att vi har förutsättningar att uppnå
vad vi vill, men i praktiken blir det extremt överväldigande. … Det ligger på dig. Du är
din egen lyckas smed. Varför nöja sig med mediokert när man vet att extraordinärt
bara är en kraftansträngning bort?

Motsatsen till lek är inte jobb – det är depression. När vi glömmer bort
att göra saker av lust, slocknar vi som människor. I takt med att vi blir mer och
mer inrutade och rutinstyrda, finns det inte tid och utrymme för spontanitet
och då falnar lusten och glädjen. Många av oss har inte lekt på flera år,
och vi vet knappt hur man gör längre.

Har du inte läst Lycka till med resten av livet – gör det nu! Eller ge den till en vän som ofta har mycket att göra, har ett stressigt jobb eller kanske varit utmattad.

Döstädning: ingen sorglig historia – Margareta Magnusson

Den här boken fick stor uppmärksamhet när den släpptes. Nu efter att ha läst den har jag lite svårt att förstå dess storhet. Begreppet ”döstädning” syftar till att sortera, rensa och kategorisera en människas prylar. Boken handlar om processen det kan var att gå igenom det man samlat på sig under en livstid. För att hitta skräpet som kan slängas, sakerna med affektionsvärde eller de riktiga dyrgriparna.

Boken är väldigt personligt skriven och utgår från författarens liv genom åren och hennes egen dokumenterade prylbantning. Kanske en bok som lämpar sig bäst för den äldre generationen som både kan nicka igenkännande och äntligen ta tag i att rensa. :)

Hormonstark: ta kontroll över dina hormoner och bli ditt bästa jag – Martina Johansson

Det är sällan jag och Herr Minimalist läser samma böcker. Men när jag hade läst ett par kapitel i denna bok och började prata om bokens innehåll, så blev han så intresserad att han genast köpte boken till sin Kindle (e-bokläsare) och började läsa ikapp. Sedan dess har diskussionerna kring bokens innehåll flödat i hemmet.

En intressant bok för den som är intresserad av självutveckling, hälsa eller kanske biohacking. Stundtals kan jag tycka boken är lite rörigt och ostrukturerat skriven, men själva innehållet är så pass intressant att det tar över. Helt klart en bok lämplig för den men ett intresse för hälsa och välmående, oavsett kön. :)

Om du inte vill låna böckerna på biblioteket så vill jag tipsa om att du som ny kund hos Storytel just nu får 30 dagars gratis läsning och lyssning på hela utbudet av böcker, genom länken här (adlink). Ingen bindningstid så länge du säger upp avtalet innan de 30 dagarna passerat. Så gratis läsning och lyssning ända fram till jul med andra ord! :)

Är du nyfiken på vilka andra böcker jag läst under resten av året? Du hittar tips på omkring 10 ytterligare böcker i dessa två blogginlägg:
Sommarens böcker att läsa
Årets böcker att läsa

Har du läst någon av böckerna ovan? Eller har du någon annan bok att tipsa om kring liknande teman? :)

En tanke kring ”Dessa böcker läser jag i vinter

  1. Anna

    Jag har läst alla böcker som Martina Johansson har skrivit. Personligen så är jag mycket intresserad av välmående, hälsa. Sedan tycker jag att den brittiske läkaren Rangan Chatterjee skriver bra böcker. Han har skrivit 5 böcker, och har en podd.Han intervjuar intressanta människor. Anders Hansen är med i ett avsnitt.

    Svara

Lämna ett svar