Då var det är dags för oktober månads balansräkning över vad som införskaffats och rensats ut under månaden. Totalt har vi gjort oss av med 7 och införskaffat 10 saker denna månad. Så en väldigt lugn prylbantar månad på alla fronter.
Parentesen efter respektive sak visar om vi gjort oss av med något (-) eller på ett eller annat sätt fått in en eller flera nya saker (+) i våra liv.
Längst ned skriver vi en motivering eller kommentar kring vissa av de prylar vi köpt eller gjort oss av med under månaden.
Herr Minimalist
- Hörlurar (+1)
- Tjocktröjor (+2)
- Jeans (+1)
- T-shirtar (+2)
- Fonationsrör (+1)
- Mjukisbyxor (+1)
- Mjukisbyxor (-1)
- Hörlurar (-1)
Fru Minimalist
- Tröja/topp (-2)
- Linne (-1)
- Trosor (-1)
- Strumpor (-1 par)
Minimalisterna (gemensamt)
- Lampor (+2)
Kommentarer Herr Minimalist
Mina gamla trotjänare till hörlurar Bose QC25 gav upp så jag införskaffade snabbt ett par Bose QC35 II istället då jag anser att hörlurar med bra brusreducering och ljudisolering är ett måste på kommunala färdmedel samt ofta även i ett kontorslandskap. Både ljudkvalitet och brusreducering hade tagit ett rejält steg uppåt mot tidigare modell och att kunna lyssna trådlöst är oerhört smidigt.
Månadens eller kanske årets kanske konstigaste köp var ett så kallat fonationsrör som jag blev nyfiken på efter att ha läst detta blogginlägg. Jag har så länge jag kan minnas av och till haft problem med spända stämband så det var värt ett försök. Och faktum är att jag upplever en snabb förbättring direkt efteråt när stelheten slår till. Det ska bli spännande att se om jag upplever några positiva förändringar på lång sikt. Fram tills dess får Fru Minimalist skratta åt mig då jag bubblar vatten i köket om kvällarna. :)
I övrigt så var det dags att fräscha upp höstgarderoben en smula med lite nya kontorskläder så jag kan se hel och ren ut inför kunder och kollegor. Och eftersom vi numera är villaägare och det är vintersäsong så kände jag behov av ett par varmare men även snyggare mjukisbyxor då vi spontanträffar grannar betydligt frekventare nu än som lägenhetsägare. De gamla var rejält slitna och formlösa av spädbarnsåren.
Kommentarer Fru Minimalist
Inga inköp, som sig bör när man har shoppingfritt år. :) Men däremot några utrensade plagg i garderoben som enbart fått lämna för att de varit väldigt slitna och urtvättade.
Kommentarer Minimalisterna
I jämförelse med förra månadens inköpsorgie har denna månad varit hyfsat lugn. Det blev mörkare om eftermiddagarna och då blev det också väldigt tydligt att vi behöver fler lampor i hemmet. Fler rum och kvadratmeter betyder såväl fler taklampor som mer stämningsbelysning. Vi är långt ifrån klara med belysningsbehovet men två lampor har fått komplettera bostaden, en taklampa i sovrummet och en i fönstret i hallen.